Operations with Rational Numbers Unit Bundle Worksheets Activities Guided Notes

Show preview image 1

Some resources in this bundle include ready-to-use interactive activities that students can complete on any device. Easel by TPT is free to use! Learn more.

Products in this Bundle (31)

showing 1 - 5 of 31 products

Bonus

What's Included Pages and I Can Statement Checklist
Also included in

Dive into the new academic year fully prepared with our comprehensive 7th Grade Math Full Course Bundle.This all-encompassing bundle is your one-stop solution, meticulously aligned with the Common Core State Standards (CCSS), ensuring you have everything (and more) to deliver an entire year of capti

$249.00 Price $249.00 $838.00 Original Price $838.00 Save $589.00 View Bundle

Description

This highly engaging bundle includes EVERYTHING you will need and MORE to teach a unit on rational numbers.

There are a total of 6 lessons:

- Lesson 1: Converting Rational Numbers

- Lesson 2: Plotting, Comparing, and Ordering Rational Numbers

- Lesson 3: Adding and Subtracting Like Fractions with Negatives

- Lesson 4: Adding and Subtracting Unlike Fractions with Negatives

- Lesson 5: Multiplying Fractions

- Lesson 6: Dividing Fractions

PRINT AND GOOGLE SLIDES™ VERSIONS:

• warmup slips for each lesson (2 each)

• guided notes for each lesson

• a coloring page activity for each lesson

• a cut and paste or puzzle activity for each lesson

• a mistory lib activity for each lesson

• word wall posters

• I can statement posters

• reference sheet posters

• exit tickets for each lesson (2 each)

• solve and sketch activity for each lesson

• 3 tiered homework pages: levels A, B, C for each lesson

PRINT AND GOOGLE FORMS™ VERSIONS:

• Unit exam with standards based answer key (print version is EDITABLE)

• prove it quick assessments for each lesson - the pdf version is one page, the digital version is broken into 3 separate quizzes using Google Forms™.

ANSWER KEYS

❯❯❯Be sure to download the preview page for a sneak peek inside this resource!❮❮❮

★LINKS TO INDIVIDUAL LESSONS:★

Don't miss out on new discounts, freebies, and product launches:

The purchase of this resource authorizes use for one teacher only. Additional licenses can be purchased if needed for multiple teachers.